UZUN BİR BİSİKLET TURUNA ÇOCUKLARLA ÇIKMAK İSTİYORSANIZ…..

Uzun bir bisiklet turuna çocuklarla çıkmak istiyor ama cesaret edemiyorsanız tek yapmanız gereken gerekli önlemleri almak, hazırlıkları tamamlamak, planlamak ve sonrasında turun keyfini çıkarmak…

Öncelikle şunu unutmayın çocukları evde tutmak bir güvenlik önlemi değildir. Sonuçta evde de dursa çocuğunuz gece aniden ateşlenebilir, ufak ev kazaları yaşanabilir ve hep birlikte soluğu yine hastanede alabilirsiniz. Çocuklarınız turunuzda hastalanabilir ve yine yolda iyileşebilir. Bu gayet olağan bir durumdur.

Eğer bu konuda çok endişeliyseniz birçok ilde yapılan bisiklet festivallerine katılmanızı öneririz. Genellikle 3 gün süren bu festivallerde çadırda kalmayı, her ne yemek verilirse yemeyi, uzun zorlu parkurları çocuklarla aşmayı, yağmur yağarsa, gece hava soğuk olursa ya da rüzgar karşınızdan eserse neler yapabileceğinizi deneyimlersiniz. Bu tip festivallerin güzel taraflarına gelince çocuklarıyla katılan diğer ailelerle tanışır, siz onların tecrübelerini dinlerken çocuklar kaynaşıp kampın tadını doyasıya çıkarır. Bütün gün bisiklet kullanırlar. Römorkunda veya koltuğunda etrafı ve sizi gözlemler. Hem kendi güçlerinin farkına varırlar hem de acıktırıcı bu süreçte yemek ayırt etmeden her şeyi yiyebileceklerini öğrenirler. Festival boyunca sağlık aracı grupla birlikte olası her duruma hazırdır. Ayrıca süpürge dediğimiz dik bayırlarda, çıkamadığınız gücünüzün bittiği yerde ya da bisikletiniz tamir edemeyeceğiniz kadar arızalandığında sizi alıp düz bir yere kadar götüren araçlar grubu takip eder. Küçük kızımız Deniz katıldığımız iki festivalde ateşlendi. İkisinde de sağlık ekibi çok yardımcı oldu. Büyük kızımız Duru 13.Gökova Bisiklet Turuna daha gitmeden hastalandı. Doktorumuzla görüştük dinlenmesi gerek dedi ama yine de kendisi gitmek istedi. Tur boyunca sadece 10 km kadar bisiklet kullanabildi ve onun dışında hep destek aracında yatıyordu. Bizden daha fazla turistik gezi yaptı.  Turun sonuna iyileşti. Evde olsaydık da aynı süreci yaşayacaktık. Sizlerde bisiklet festivallerinin tarihlerine bakarak tatillerinize uygun olanlara katılıp güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Festivallerden farklı olarak sizin ve çocuğunuzun yüklü bisiklet kullanmaya alışmanız, fren mesafelerini ayarlamanız, dengeyi oturtmanız için yakın çevrenize günübirlik pikniğe gitmelisiniz. Bir gece kalmalı kısa turlarla başlamalısınız. Etrafınızda festivaldeki gibi destek olmadan ailenizin sınırlarını öğrenirsiniz.

Gelelim uzun bisiklet turlarına. Birkaç festivale katıldınız ve artık ailenizle baş başa bisiklet sürmek, birlikte kaliteli zaman geçirmek ve eğlenmek istiyorsunuz. Öncelikle tüm program en ufak bireyin performansına göre ayarlanır. Önemli olan yol almak değil birlikte yolda olmaktır. Biz turlarımızda ortalama 50km sürüyoruz. Bazı günler 0kmJ. Hadi gelin artık planlamaya başlayalım.

Biz turlarımıza çıkmadan önce kağıt üzerinde uzun çalışmalar yaparız. Tüm ihtiyaçlarımızın malzemelerinin listesini yaparız ve bu listeyi kontrol ederek hazırlıklarımızı tamamlarız. Önemli olan tüm malzemelerin minimum ölçülerde ve maksimum performans veren ekipmanlar olmasına dikkat etmenizdir. Her türlü malzeme ile yola çıkılabileceğini de belirtmek isteriz yeri gelmişken. Kamp ve bisiklet malzemeleri satan tüm outdoor mağazaları ile ulusal ve uluslararası satış yapan internet sitelerinde ihtiyaçlarınızı bulmanız mümkün. Tavsiyemiz alacağınız malzemelerin sezon dışında ve indirimde olduğu dönemleri takip etmenizdir.

BİZİM MALZEMELERİMİZ

Öncelikle belirtmeliyiz ki gönül dostumuz çok fazla ama her hangi bir sponsorumuz, maddi destekçimiz bulunmamaktadır. Bu demek değildir ki olmayacaktır. Bu konuda bize yeni ekipman veya kullanmadığınız ama bizim işimizi görecek ekipman ya da bu tur için alın kullanın dediğiniz ekipman vermek, maddi destekte bulunmak ya da işbirliği yapmak isterseniz ya da isteyebilecek bir yakininiz varsa lütfen bize ulaşsın.

BİSİKLETLERİMİZ:

Biskletleri boyunuza uygun olarak seçin ve sele ayarını ona göre ayarlayın. Piyasada çok fazla tur bisikleti mevcut.Ayrıca her türlü bisiklet ve malzeme ile tur yapıldığını da gördük. Fiyat performans açısından alıp hemen tura çıkabileceğiniz model olarak bizimkileri; Carraro’nun Crt World modelini tavsiye ederiz.

Küçük çocuğunuz varsa 0-15kg arası için ön koltuk ve uyuması için römork ( Burley, Thule,…vb) 15 kg ve üzeri için arka koltukta taşıyabilirsiniz. Römorklar aynı zamanda eşya taşımak için de elverişli. Sonrasında çocuğunuzun bisiklet kullanma durumuna göre wee ride ya da follow me , …vb ürünler kullanabilirsiniz. Deniz şuan denge bisikleti kullanıyor. Decathlon runride modeli ama eskisi. Duru Ghost Lanoa serisi 24 jant kullanıyor. Yeni bisikleti de üretim aşamasında.

Uzun tur yapan ya da bisikletiyle uzun vakit geçiren tüm bisikletçiler arkadaşına isim verir. Bazen yolda onunla konuşur sohbet eder. Birbirlerine destek olurlar. Ruh katarlar. Bizlerin bisikletlerinin isimleri;

İpek’in bisikleti : Sinüs

Barış’ın bisikleti : Cosinüs

Duru’nun bisikleti : Sonatin

Deniz’in römorku : Kırmızı Ferrari

Biz önde baba ortada çocuk arkada anne şeklinde yol alıyoruz. Tabi bu kural ana yolda geçerli. Tarlada, ormanda, parklarda, bisiklet yollarında sıra değişiyor.

Kasklar ( Duru her zaman takar. Deniz römorkunda uyurken hariç her zaman takar. Biz trafikte ya da bayır inerken mutlaka takarız. Önceliklidir. Hepimizin kaskları uygun ölçülerde decathlon ürünleri.)

Sele ( En önemlisi. Sonunda biz Selle Royal Respiro’da karar kıldık. Herkesin totosu kendine. Deneyerek bulunuz lütfen.)

Bisiklet Çantaları ( Evinizi taşıyacaksınız. Su geçirmeyen malzemeden üretilmiş olmalı ve bisiklete monte edilebilmeli. Vaude, Ortlieb, Sem, Anunnaki,…vb markaları fiyat ve kalite olarak değerlendirebilirsiniz. Bizimkiler Vaude Aqua ve Vaude Karakurum serisi. Gayet memnunuz. Toplam 334 lt kapasitemiz var. Römork olmazsa 206lt )

Gidon çantası( Her bisiklet için şart değil bizde 1 tane var. Vaude Aqua Gidon 6lt. İçinde telefonları, haritaları, şarj aleti, anahtar,…vb hemen ulaşmanız gerekenleri taşıyabilirsiniz)

Deniz’in arka oturağını saran bir bel çantası mevcut.Bir tarafında suluğu, diğer tarafında kuruyemiş, hurma ve pestilleri durur. İstediği zaman atıştırır. Çantanın içinde de bir mikrofon ve ufak oyuncaklar bulunur. Şapkası, düdüğü hep yanındadır. Müzik için su geçirmez hoparlör JBL Clip 2 oturağına asılıdır. Cep telefonunda yolculuk için mp3 klasörümüz harikadır.)

Bisiklet Kilidi (kamp alanları genellikle güvenlidir ama siz yine de bisikletlerinizi çadırınızın yanına alın birbirine ve kilit uzunsa çadırın bir polüne kilitleyin. Şehir merkezlerinde de bisikletler yüklü olduğu için yanından çok fazla uzaklaşamıyorsunuz. Mutlaka birimiz nöbetçi kalıyor dönüşümlü müze gezileri yapılıyor.)

Pompa, yedek lastikler ve lastik yama seti(en çok karşılaşılan problem lastik patlaması), tamir seti (Bisikletinizi uçağa yüklerken parçalara ayırıp lastiklerin havasını indirip kutuluyorsunuz. Gittiğiniz hava alanında tekrar kuruyorsunuz.)

Topeak Road Morph G Pompa

Km Sayaçları ( artistik adı yol bilgisayarı. Sigma BC 9.16 ATS, BC 14.12 STS, My Speedy )

MUTFAK:

Kişi sayısına göre tabak, çatal, kaşık, bardak, kase, ( Biz rengarenk İkea’nın plastik hafif ürünlerini kullanıyoruz.)

Termos ( Alaaddin ve Stanley markalarını kullanıyoruz )

Tava ve Tencere Seti (Stanley çelik tava ve tencere sistemlerini kullanıyoruz.)

Kamp Ocağı (MSR Pocket Rocket 2 kullanıyoruz. Hafif, kullanışlı. Yalnız adı üstünde bazen yemeğin dibini tutturuyor. Su ısıtmak için birebir. Gürültülü bir arkadaş.)

Yakıt Kartuşu ve Çakmak (ocakla birlikte bu malzemeler uçağa alınmadığı için gittiğiniz ülkeden temin edeceksiniz.)

Erişte, Makarna ve Tarhana(besleyicidirler ve çabuk pişerler),

Baharat karışımı(evde küçük bir karışım yapar ve her yemeğe katarızJ)

Bakliyatlar (Pahalı bir ülkeye gidiyorsanız yada sınırlı bir bütçeniz varsa kırmızı mercimek, bulgur, pirinç alabilir bizim yaptığımız gibi akşamdan ıslatıp hazırlayıp termosta muhafaza edip ertesi günün öğlen molasını istediğiniz yerde verebilirsiniz.)

Memede bir bebeğiniz varsa ki Deniz iki yaşını bitirene kadar anne sütü emdi. Bağışıklık ve acıkma konusunda endişeniz olmasın. Annenin bol bol su tüketmesi gerektiğini unutmayalım sadece.

Zeytinyağı ( plastik kapaklı bir torbada muhafaza ederek)

Bulaşık süngeri, Bulaşık deterjanı,

Uzun turlarda bu malzemeler tükenecektir. Uygun marketlerden sebze-meyve, et dahil her şeyi satın alabilirsiniz. Biz genellikle yemeklerimizi park alanlarında, ormanda veya yol kenarında bir tarlada pişiriyoruz. Çocuklar etrafı keşfedip oynarken biz yemeği hazırlayabiliyoruz.

Denizimo Coop’ta alışverişte

KIYAFET:

Herkes için hafif, çabuk kuruyan giyecekleri tercih edin. Genelde kendimize daha az çocuklara daha fazla kıyafet alıyoruz. Deniz bebekken bir çanta bezimiz hep yanımızdaydı. Bunları yıkamak için biraz deterjan alın. Hem elde hem de makinede yıkamak için yanınızda bir kilitli poşette birkaç seferlik bulunsun. Kamp alanlarının çoğunda ücretli çamaşır makinesi ve kurutma makinesi olur. Temiz kıyafetlerle yolda olmak başka güzel. Her kişi için yağmurluk ve rüzgarlık olmazsa olmazınız.

KİŞİSEL MALZEMELER:

Birer küçük şampuan, küçük bir tarak, diş fırçaları, çabuk kuruyan ve az yer kaplayan havlular, sivrisinek ilacı, güneş kremi, nemlendirici krem, güneş gözlükleri,…vb

Çantalar size zorla küçülmeyi ve konforlarınızdan feragat etmeyi zaten öğretecektir.

KAMP EKİPMANLARI:

Çadır (Biz Husky Baron 4 kişilik 4 mevsim çadır kullanıyoruz.)

Çadır Altlığı ( Decathlon. Çadırın kirlenmesini, alttan ıslanmasını ve delinmesini önlüyor. Sonuçta turdaki eviniz her zaman temiz tutmak gerek.)

Matlar( Hafif az yer kaplayan. Tercihe ve bütçeye göre havalı ya da sıkıştırılmış köpük tercih edeceksiniz. Bizimkiler Decathlon’un şişme matlarından hafif ve hacmi küçük.)

Uyku tulumları (hafif,az yer kaplayan, mevsime uygun ihtiyacınıza göre sentetik uyku tulumu tercih edebilirsiniz. )

Piknik Örtüsü ( Decathlon )

Kafa fenerleri ( 1 adet Petzl Tikka rxp, 3 adet Decathlon Onnight100 )

Evimiz, yatak ve yorganlarımız

İLAÇLAR ve İLK YARDIM:

Biz tura gitmeden önce aile hekimimizle randevulaşıp görüştük. Turda başımıza gelebilecek bütün senaryolar konuşulduktan sonra bizim ihtiyacımız olan tüm ilaçları yazdı ve tarif etti. Notlarımızı alıp, ilaçların kutuları yer kaplamasın diye attık. Spreyler uçağa alınmadığı için hap ve şurupları tercih ettik. Genelde ağrı kesici, bağırsak antiseptiği, antibiyotik, ateş düşürücü-ateş ölçer, böcek sokmaları için ilaç, düşmeler için antiseptik krem, alerji ilacı, kas ağrı ve krampları için ilaç ve krem, mide bulantısı ilacı, yara ve yanık kremi, …vb.

İlkyardım bilgilerimizi her zaman taze tutuyoruz. Yine kötüyü düşünüp önlem alıyoruz. Riskleri görmezden gelmiyoruz. Tüm ilaçların dışında İlk Yardım Çantası da taşıyoruz.

Premium sağlık sigortası da cabası.

ELEKTRONİK EKİPMAN:

Lenovo idea pad 17” Bilgisayar

Cep Telefonu ( Samsung Note serisi kullanıyoruz. Matematikçilerin vazgeçilmeziJ)

Kamera ( Canon G7xII kullanıyoruz. Compackt makine tercih ettik. Hafif ve hızlı.)

Tripod ( Manfrotto)

Mini Tripod ( Manfrotto )

Usb ve Priz çoklayıcı uzatma kablosu

Gerekli Piller ve Kablolar

1tb seagate harici bellek

2 adet 10.000mAh powerbank

Veeee sonuç olarak ihtiyaçlar hiç bitmiyor. Hep daha güzeli, hafifi, kullanışlısı, havalısı,…vb oluyor. Kameranın aynasızı olsa, aksiyonu, dronu, uçanı olsa, hafıza kartının daha fazla belleklisi olsa, bilgisayarın küçüğü olsa, çadırın 5 mevsimi, tulumun az yer kaplayanı olsa, bisikletin carbonu, gidonun sargılısı, selenin jellisi, gözlüğün sarı camlısı olsa,…vs. Hepsi keşke benim olsa. Uzar gider.

Mühim olan yolda olmak.  Siz isterseniz eğer her şeyin muadili bulunur, istemiyorsanız bahaneniz de çok olur.

Rüzgar sırtınızdan essin, malzemelerin en kullanışlıları sizin olsun.

  Related Posts

  BABA&KIZ KARADENİZ
  EUROVELO15 EPİSODE 6
  EUROVELO15 EPİSODE 5

  2 Responses

  Leave a Reply