HEPŞENLER MAHALLE BAKKALIMIZDA

İTİMAT MİNİ MARKET; Namı değer İsmet Dede.
Kandıra’da kime sorsanız gösterir yerini. Çocukluğunuza döndürür her birinizi. 1967 yılından beri bakkallık yapan İsmet Dede, son 15 senedir Çarşı mahallesinde aynı yerinde hizmet veriyor. Bizim kızların evdeki bozuklukları toplayıp ” Biz İsmet Dede’ye gidiyoruz.” dedikleri mahalle bakkalımız. Yok yok kendisinde.
İpek’in Lojman Kantini, Barış’ın Kemal Bakkalı çocukluğunda izler bırakmıştır. Metropolde yetişen çocuklar artık bu mahalle kültürü ve sıcaklığından mahrum büyüyor. Her şeyin ruhu çalınmış ve hızlı hızlı hiç konuşmadan, sohbet etmeden yapılan alışverişler yapılıyor her an.
İzmit merkezden Kandıra’ya taşınma kararı alırken düşündüğümüz basit, yavaş, içten ve doğal yaşamın parçası bir durumdu komşuluk, mahalle kültürü. Zilimiz çalınıp Duru’yu oynamaya çağıran arkadaşları ile güvenle yolladığımız saatlerce oyun oynayıp bakkaldan aldıklarını paylaşırken gördüğümüzde gözlerimiz dolmuştu ve Duru 7 yaşında idi. O zamana kadar Duru gel hadi oynayalım diye bir ses duymamıştık merkezde. Deniz bu konuda çok şanslı hem bu mahallede doğdu hem de ablasının liderliğinde çabuk öğreniyor. Onun da mahallemizde akranları ve arkadaşları var ve fırsat buldukça sokakta oyun oynuyorlar.
Sizler hatırlıyor musunuz mahallenizin bakkalını? Gözlerinizi kapatınca hayali geliyor mu bilyelerin, leblebi tozlarının… En çok ne alırdınız? Neydi bakkalınızın adı? Paylaşmak istediklerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz. İçimizi ısıtabilirsiniz.
2020 boyunca suyun izinde 50 göl etrafında bisiklet süreceğiz. Tüm Türkiye’yi gezeceğiz neredeyse. Tur boyunca size bu güzellikleri Deniz, Duru ve İpek anlatacak, Barış kameraya çekip montajlayacak. İlk provamızı bakkalımız İsmet Dede’de yaptık. İyi Seyirler…

    Related Posts

    GÖKÇEADA BİSİKLET TURU 1. Bölüm (Dalyan – Güzelyalı)
    NTV RADYO ( Bir Bisiklet Hikayesi)
    PRESTO-ALLEGRO ile İLK BULUŞMA

    Leave a Reply