http://www.eurovelo.com/en/home/images-eurovelo/logo-footer/logo-ECF.png

“Avrupayı bisikletle keşfedin!” sloganıyla 42 ülkeyi  70.000km den fazla bisiklet yoluyla örümcek ağı gibi sarmış Avrupa Bisiklet Yolları Ağı. http://www.eurovelo.com/en

ECF (European Cyclists’ Federation ) Avrupa Bisiklet Federasyonu tarafından organize edilen Avrupa Birliği tarafından finanse edilen sürdürülebilir turizm projesi olan 16 adet uzun mesafe bisiklet rotasının 2020 yılına kadar büyük çoğunluğunun tamamlanması planlanıyor. En uzunu Iron Curtain Route ( Demir Perde Rotası) 10.400km ile Eurovelo13, en kısası geçen bir kaç yıla kadar 1320 km ile Rhine Route ( Ren Nehri Rotası ) iken son eklenen 1050 km’lik Meuse Route Eurovelo19’ dur.  Bu 16 uzun mesafe bisiklet rotası hem bisikletli turistler için hem de günlük turlar yapan yerel halk için ülkeleri ve insanları birleştiren bir ağdır.

http://www.eurovelo.com/en/eurovelos/eurovelo-17/countries/france/image1

1994 yılında bir fikir olarak ortaya çıkan Eurovelo, iki kişinin girişimleriyle bugün ki halini almıştır. Her sene yeni rotalar ekleyerek ya da var olanlarda yenilemeler yaparak köy, kasaba, şehir ve insanları birbirine bağlayan sürdürülebilir bir turizm projesidir. Tarihi gelişim süreci hakkında ayrıntılı bilgiyi http://www.eurovelo.org/home/history/ sitesinde bulabilirsiniz. İki kişinin başlattığı ufak bir kıvılcımın tüm kıtayı nasıl sardığını aşama aşama görebilirsiniz.

http://www.rhinecycleroute.eu/UK_front-page/image1

Yazımızın en sonunda rotaların haritasını görebilir hatta 16 rotanın isimlerine tıklayarak ayrıntılarına ulaşabilir, Belki bir gün kendinizi tek başınıza ya da aileniz ve arkadaşlarınızla bir Eurovelo rotasında bisiklet sürerken bulabilirsiniz. Unutmayın ki her şey biraz hayal ve ufak bir kıvılcımla başlar.

http://www.eurovelo.com/en/eurovelos/eurovelo-17/image1

Her 30-50 km arasında konaklama ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz hostel, otel, kamp alanı, bisiklet tamiri ve parçası satış dükkânlarını bulabilirsiniz. Bazı ülkelerde yol boyunca içme suyu çeşmelerden karşılanabilirken bazılarında ne yazık ki içilebilir çeşme sayısı az olduğundan bu ihtiyacınızı yerel halka güler yüzle şişe göstererek de karşılayabilirsiniz. Yemeklerinizi bütçenize göre geçtiğiniz kasabalardaki restoranlarda yiyebilir ya da marketlerden malzemelerini alıp yemeğinizi yanınızda taşıdığınız mutfağınızda kendiniz yapabilirsiniz.  Tüm bunları düşünmek, organize etmek bisikleti  uçakla taşımak zor gelirse http://www.eurovelo.com/en/our-offers sitesinden turizm firmalarının tekliflerini inceleyebilirsiniz. Bisikletleriniz hazır, eşyalarınız taşınır, siz rehber eşliğinde grupla bisiklet sürersiniz, otel odanız akşam sizi bekler. Hiç düşünmezsiniz. Vakit sıkıntınız varsa ve ekonomik olarak size uygunsa böyle bir deneyim için herşeye değer doğrusu.  Bize sorarsanız turunuzun ilk birkaç günü ile son birkaç gününü organize edip kalan günlerde turist olmaktansa gezgin olup istediğiniz yerde istediğiniz kadar kalıp yolun getirdiklerini yaşamayı tercih edin deriz.

http://www.rhinecycleroute.eu/countries/netherlands/image4

Yolların tamamı tamamlanmış olsa bile bu rotalara çıkarken bisiklet seçiminizi tur ya da dağ bisikletinden yana kullanın. Çünkü birçok rota yol bisikletine uygun olmayan doğal koruma alanlarından geçmektedir. Ayrıca yanınızda her bisiklet için iki kilit alarak siz Unesco Dünya Mirası Listesindeki harikaları gezerken bisikletlerinizi güvene almış olursunuz.

http://www.rhinecycleroute.eu/countries/netherlands/image7

Çocuklu aileler için iki rota çok uygun. Uzun tatili olanlar için Tuna nehrini takip ederek Doğu-Batı  doğrultusu,  kısa tatili olanlar için de rotaların içinde ilk tamamlanarak sertifika verilen Eurovelo15  Ren Nehrini takip ederek Kuzey -Güney rotası.  Turcular kondisyonlarına göre tüm rotalarda da sürebilirler. Ayrıca bisiklet yolları tren, otobüs, vapur gibi toplu taşıma araçlarına bağlantılı olduğundan zorlu kısımları bu araçlarla geçmeniz ve yolların keyfini sürmeniz mümkün.

http://www.rhinecycleroute.eu/countries/netherlands/image5

Peki, Türkiye bu oluşumun neresinde? Bir parçası olacak mı ya da “Anadolu’yu bisikletle keşfet” diyerek medeniyetler beşiği anayurdu uzun soluklu çalıştaylar, araştırmalar ve yatırımlar sonucunda bisiklet yolu ağlarıyla örebilecek mi? Göreceğiz.

http://www.eurovelo.com/en/cycling-in/turkey/image2

Türkiye en uzun rota olan Eurovelo13 Demir Perde Rotasının güney sınırını çizmektedir. Yaklaşık 240 km lik kısmı Bulgaristan’ın Rezovo kasabası ile Türkiye’nin Beğendik plajı sınırından başlayıp Mutlu deresini takip ederek Kırklareli ve Edirne boyunca sürüp sınırlarımızdan çıkıyor. Kuzey-güney doğrultusunda 10.400 km lik rota Rusya’nın sınır ülkelerinden devam ederek Norveç’in Kirkenes yerleşkesinde son buluyor. Ayrıca son yapılan girişimler ile Eurovelo8 Akdeniz Rotasına Ayvalık İzmir arasındaki sahil şeridi de dahil edildi. Çalışmalar tamamlanınca hep birlikte pedallayacağız. Umarız çalışmalar hızlıca biter.

Rotalar

 1. Şu anda Avrupa bisiklet yolu ağını oluşturan 16 EuroVelo yolu bulunmaktadır.
eurovelo map ile ilgili görsel sonucu

16 EuroVelo güzergahı, tamamlandığında toplam mesafeleri ile birlikte:

Kuzey – Güney Rotaları:

Eurovelo1       Atlantik Kıyısı Rotası : Kuzey Kap – Sagres 8,186 km 
Eurovelo 3      Hacıların Rotası : Trondheim – Santiago de Compostela 5,122 km 
Eurovelo 5      Via Romea Francigena : Londra – Roma ve Brindisi 3,900 km 
Eurovelo 7      Güneş Pisti: Kuzey Kap – Malta 7,409 km 
Eurovelo 9      Baltık – Adriyatik : Gdansk – Pula 1.930 km 
Eurovelo 11    Doğu Avrupa Rota : Kuzey Kap – Atina 5.984 km 
Eurovelo 13    Demir Perde Pisti : Barents Denizi – Karadeniz 10.400 km 
Eurovelo 15    Ren Yolu : Andermatt – Hoek van Holland 1.320 km 
Eurovelo 17    Rhone Güzergah: Andermatt – Akdeniz 1,115 km

Eurovelo 19      Meuse Rotası :  Meuse nehri rotası 1.050 km

Batı – Doğu Yolları:

Eurovelo 2      Başkentler Güzergah : Galway – Moskova 5.500 km 
Eurovelo 4      Orta Avrupa Güzergah : Roscoff – Kiev 4.000 km 
Eurovelo 6      Atlantik – Karadeniz : Nantes – Köstence 4.448 km 
Eurovelo 8      Akdeniz Yolu : Cádiz – Atina ve Kıbrıs 7.500 km

Eurovelo 10    Baltık Denizi Döngüsü Rotası (Hansa Devresi): 7,980 km 
Eurovelo 12    Kuzey Denizi Döngüsü Rotası : 5,932 km

Toplam ağ:  70.000 km’den fazla

http://www.eurovelo.com/en/home/images-eurovelo/logo-footer/logo-UE.png

  Related Posts

  EUROVELO15 EPİSODE 6
  EUROVELO15 EPİSODE 5
  EUROVELO15 EPİSODE 4

  Leave a Reply