Tek hedefimiz tüm dünyayı kızlarımızla barış içinde sonsuza kadar gezmek değil, aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri ile örnek bir aile olarak herkese sesimizi ulaştırabilmek istiyoruz. AKUT, TEMA, AÇEV, DENİZTEMİZ,…vb sivil toplum kuruluşlarında görevler aldık ve bazılarında hala almaya devam ediyoruz.

2018 yılında yaptığımız Eurovelo15 turumuzda Avrupa’ya hayat veren Ren nehrini kaynağından ağzına kadar kilometrelerce takip ettik.

Bize göre beyaz petrol olan su en önemli konu. Bu hedefle önceki turlarımızı da suyun izinde gerçekleştirdik. 2020’de de suyu takip edeceğiz.

Birleşmiş Milletlerin 2030’ a kadar sürdürülebilir kalkınma için 17 küresel hedefte anlaştığı konuları baz alarak Hepşenler, 2020 yılında #SUYOKSABARIŞYOK diyerek ülkemizdeki tüm göllerin etrafında tam tur bisiklet sürmeyi, her gölün kenarına bir fidan dikmeyi, her gölden koleksiyonumuz için bir miktar su almayı, sonrasında fotoğraf sergileri yapmayı, okullarda seminerler vermeyi, yolculuk hikayeleri paylaşmayı ve alternatif turizm için bisiklet rotaları çıkarmayı amaçladık ve #hepşenlergöllerde projemizi başlattık. Bu proje ile

 • Bisiklet binerek sağlıklı yaşam biçimlerini bireylere, ailelere, toplumlara kazandırmak
 • Kızlarımızla sürerek cinsiyet ayrımcılığının sosyal yapımızı kötü yönde etkilemesine karşı çıkmak
 • Doğal su kaynaklarımız göllerimiz etrafında tam tur atarak içme, sulama,…vb kullanımlarda tasarrufa dikkat çekmek
 • Bisikletin herkesin sahip olabileceği ulaşım aracı olduğu için eşitsizliklerin azaltılmasına
 • Çocuklarımız için sürdürülebilir şehirlerin ve yaşam alanlarının oluşturulmasına katkıda bulunmak
 • Temiz çevreci bir ulaşım aracı kullanarak karbon salınımına karşı küresel iklim eylemine katılmak
 • Her göle bir fidan dikerek Karada Yaşam hedefine göre ekosistemlerimizin sürdürülebilir kullanılmasına ve biyolojik çeşitliliği korumaya çalışmak
 • Kirlilik ve aşırı avlanma gibi konularda medya araçlarını kullanarak Su altındaki yaşama dikkat çekmek
 • Ailecek sürerek bireyler arasındaki bağları kuvvetlendirmek
 • Su kaynaklarımızı koruyarak tüm dünyada barışa bağlılığa sahip olmak

Hedeflerine ulaşmaya çalışacağız. Küresel hedeflere ancak birlikte çalışarak ulaşabiliriz. Daha iyi bir dünya kurmak için yardımcı, empati kurabilen, üretken, tutkulu ve her şeyden önemlisi işbirlikçi olmamız gerekiyor.

Biz HEPŞENLER ilk adımımızı attık. 23 Ekim 2019 Cumartesi günü bize destek veren bisikletliler ile Sapanca Gölü etrafında 48.1km bisiklet sürdük. Zeytin ağacımızı diktik. İleride sergilemek için suyumuzu aldık. İlk gölümüzü tamamladık. Sırada 47 göl daha bizi bekliyor.

Turlarımız boyunca ve sonrasında

Sosyal medya paylaşımları olacak. İnstagram, Facebook ve Youtube’tan takipte kalın.

İnternet sitemizde blog oluşturuyoruz. Yol hikayelerimizi ve çocuklarla da gezilebileceğini ailelere anlatmak çabasındayız.

Okullarda çocuklara yönelik su tasarrufları ile tur anılarımızı paylaşacağımız seminerler vererek binlerce öğrenciye ulaşacağız.

Her göl için bir belgesel oluşturmak istiyoruz.

Yolculuk anılarımızın olduğu karekodlar ile videolarına ulaşabileceğiniz görsel içerikli bir kitap yazmak istiyoruz.

Çocuklar için su tasarrufunu anlatan “hepşenler suyun izinde” adında bir hikaye kitabı yazmak istiyoruz.

2020 Programımız: ( Hava, iklim, yol ve sağlık durumlarına göre mesafeler ve tarihlerde değişiklik olabilir. Covid19 nedeniyle revize edilmiştir. Tekrar edilebilir. )

1 Temmuz – 31 Aralık 2020 Arasında

Efteni ( Melen ), Abant, Gölcük, Yedigöller, Eymir, Mogan, Amasya, Borabay, Ladik, Sarıkum, Hamsilos, Sinop, Kızılırmak Deltası, Liman, Gernek, Balık, Amazon, Sera, Altındere, Uzungöl, Karagöl, Çıldır, Aktaş, Kuyucuk, Balık, Erçek, Van, Nemrut Krater, Nazik, Haçlı, Aygır, Sodalı, Balıklı, Hazar, Akyatan, Yay, Çöl, Seyfe Tuz, Meke, Tersakan, Ilgın, Akşehir, Eber, Karamık, Eğirdir, Kovada, Burdur, Işıklı, Ak, Acı, Beyşehir, Sobe, Köyceğiz, Bafa, Marmara, Manyas, Ulubat, İznik, Duru, B. Çekmece, K. Çekmece, Gala gölleri, Tortum, Muradiye, Kapuzbaşı Şelaleleri ve yolumuz üzerindeki ören yerleri, müzeler, tabiat parkları ve barajları da ziyaret ederek yaklaşık 80 günde, 7000km araç kullanıp, kızlarımızla 2400km bisiklet sürerek, 56 göl, 1 bataklık, 2 krater gölü, 6 şelale, 1 fiyord ile binlerce kişi, onlarca yol hikayesi ve sayısız anı birikteceğiz. Ülkemizin su kaynaklarını adım adım gezip, röportajlar yapıp, sorunları, sıkıntıları, güzellikleri herkese duyuracağız.

#hepşenlergöllerde #hepşenlersuyunizinde #hepşenlerhepyolda

  Leave a Reply