Bugün 18 Mart 2020. Önemli bir gün. Çanakkele Zaferinin 105.yılı. Duru, sabahleyin Çanakkale Türküsü’nü piyanoyla çaldı ve tüm şehitlerimizi minnet ve saygıyla evimizde andık. Gece yarısı 12:00 ‘da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Korona Virüsten ( COVİD19) dolayı ilk ölümün gerçekleştiğini bildirdi. Ardından karantina otobüsünden polisler eşliğinde alınan torpilli bir hasta ve karantina yurdundan kaçan umreden dönmüş vatandaşları öğrenince ülkemizin geleceği hakkında endişemiz arttı. Yeni bir anlayış, yeni bir düzen gelmesinin artık şart olduğunu biliyoruz. İnsanların benden önce bizi düşünmesi gereken bir ahlak ve düşünce düzeyine geçmeliyiz. Gerçi biz kendi elimizle yapmazsak tabiat bize zorla yaptıracak zaten.

Biz Hepşenler olarak gerçekleştireceğimiz göl turlarımızı erteliyoruz. Gelişmelere göre yeni tur tarihlerimizi belirleyeceğiz. Şimdi #hepşenlerhepevde diyerek, önemli olanın birlikte olmak olduğunu nerede olduğumuzun bir önemi olmadığını söylüyoruz.

Sabah 7’de Deniz kalkıyor. Barış’ı uyandırıyor. Ayva, elma veya dut kurusu ile başlıyor güne. Dikkat Güçlendirme Setinden birkaç sayfa çözdükten sonra ( kendisi karar veriyor ne kadar olacağına bazen 10 sayfa bazen 2 ) sabah çizgi filmlerini birlikte izliyorlar. Arı Maya, Niloya, Heidi. Sonra birlikte kahvaltı hazırlayıp diğerlerini uyandırıyorlar. Ardından İpek ve Duru da uyanıp birlikte kahvaltı hazırlığı yapıyorlar. Müzik eşliğinde kahvaltı yaptıktan sonra sıra kimde ise masayı topluyor ve bulaşıkları makineye yerleştiriyor. Gün boyunca ailenin yaptığı her şeye elinden geldiğince ortak oluyor, yardım ediyor.  Gün içinde yapılacaklar konuşuluyor. Duru piyano çalarken kahveler içiliyor. Duru kahve sevmiyor ama Deniz bayılıyor.

Ardından Duru kendi programına başlıyor. Gün içinde yemek, oyun, film molaları vererek bitiriyor hepsini. Okulda işlediği yere kadar tekrar testleri günde 15 test kadar yapıyor. Türkçe proje ödevi Hacivat-Karagöz oyunu hazırlığı, İngilizce proje ödevi powerpoint yaşam hikayesi hazırlığı yapıyor. Dersler ve okul kısmı bu kadar.

Bizim için okul derslerinden daha önemli kısmı madde madde sıralayacak olursak,

 • Göller projemiz için göllerin özelliklerini inceliyor.
 • Kıtalar, ülkeler, başkentler oyunumuz için hazırlanıyor.
 • Her gün bir origami öğreniyor.
 • Müzik türleriyle ilgili bir sunum hazırlıyor bize. Her gün incelediği müzik türünün öncülerini kahvaltıda dinliyoruz. Deniz dans ediyor ( çok sever ).O anlatıyor. Sorular soruyoruz.
 • Piyano parçalarını hızlandırıyor ve yenilerini katıyor.
 • Okuması için bir kitap  listesi hazırladı. Onları sırayla okuyor.
 • Ayrıca istediği konularda araştırma yapması için fırsat veriyoruz. Bu sıralar haliyle merak konusu virüsler.
 • Hep birlikte ve ayrıca Deniz’le bol bol oyun oynuyorlar, didişiyorlar( Deniz kaynaklı ).
 • Tablette oyun oynuyorlar.
 • Televizyon izliyorlar.
 • Birlikte film izliyoruz.
 • Ev işlerinin neredeyse tümünde bize yardım ediyor veya kendisi yapıyor.

Bize gelince ;

Çocuklarla ilgilenip durum değerlendirmesi yapıyoruz sürekli. Gelen mesaj ve haberler ile güncel kalmaya çalışıyoruz. Duru’nun her şeyden haberi var. Ama bunları panik havasında anlatmıyoruz. Sakiniz, ciddiye alıyoruz, önemsiyoruz, tedbir alıyoruz.

Onlarla bol bol oyun oynuyoruz. Film izliyor,  kitap okuyor, balkonda çilek yetiştirmeye çalıyoruz.  Arada ev işlerine de ortak ediyor ve bazen kendi başlarına bırakıp sıkılmalarına da fırsat veriyoruz. Yani normal zamanda yaptıklarımızı tam zamanlı uyguluyoruz aslında.

Günde iki fincan sade Türk kahvesi, çay, süt, yeşil çay içip bol bol sohbet ediyoruz. Her gece bir film izliyoruz. Kitaplarımıza devam ediyoruz. Fotoğraf, video düzenleme öğreniyor, İngilizcemize ağırlık vermeye çalışıyoruz. Öğrencilerimizin sorularına cevap veriyoruz whatsuptan.  Bir de evde uzun süredir bekleyen bir çok iş ve projeyi uygulamaya geçiriyoruz.

Bu virüs bizleri eve kapattı ama iyi yandan bakarsak ailelerin bağlarını daha da kuvvetlendirdi. İşte de evde de birlikte bir ömür geçirmemize rağmen gün içindeki koşuşturmalardan, yapılacak işlerden birbirimize vakit ayıramıyorduk ve yoruluyorduk. Şimdi birlikte daha çok vakit geçiriyoruz. Turlarda gün boyu birlikte vakit geçirip gece aynı çadırda dip dibe yattığımız günlerde olduğu gibi rahatız, birlikteyiz. Olabildiğince mutlu ve ŞEN’iz.

  Related Posts

  GÖKÇEADA BİSİKLET TURU 1. Bölüm (Dalyan – Güzelyalı)
  NTV RADYO ( Bir Bisiklet Hikayesi)
  PRESTO-ALLEGRO ile İLK BULUŞMA

  Leave a Reply