Sazlık : Uzun otlarla kaplı sulak alan ve su içerisinde yetişen bitki örtüsü.
Kamış, Kargı, Yem Kanyaşı, Şeytan Mumu, Pampas Otu, Eğir Otu,… çeşitleriyle sulak alanlarının kıyısından 1,5-3mt arasındaki uzun boyları ile suyu görmenizi engeller. Yolak adı verilen dar su yollarından geçerseniz, Ayna adı verilen açık göl alanına ulaşırsınız. Bu sulak alanlar en üretken ekosistemlerdir. Ördekler, Kazlar, Balıkçıllar, Sakarmekeler, Karabataklar,…hepsi sulak alanları ve sazlıkları kendilerine yurt edinirler.

Fotoğraftaki sazlık; Sapanca Gölü’nün doğu tarafında Sakarya sınırındaki bölge. Sapanca Gölü’nün doğu ve batı kıyısında geniş sazlıklar bulunuyor ve bu alanların korunması gerekiyor. Ama ne yazık ki bu gördüğünüz sazlıklar bir her yıl bilinçsizce ya da bile bile yakılıyor içindeki tüm canlılarla birlikte. Aynı zamanda alan, Arifiye bölgesinde yapılaşma tehtidi altında. Batı kıyısında alan daha korunmuş gözüküyor. Kuzey ve Güney kıyıları ise yerleşim ve yollar ile sıkıştırılmış durumda.

Duru, Sapanca Gölü turumuzun en zorlu kısmı olan Sapanca- Arifiye arasındaki E-5 karayolunun emniyet şeridinde kıvrımlı,tırmanışlı ve kamyonların yoğun geçtiği yolu güvenlik aracı eşliğinde bitirmiş, alanı yüksekten incelemek için molada.
Doğal alanlarımızın korunması için her seçilmiş erk ve toplumun her stk’sı her bireyi birlikte çalışmalı BM’nin sürdürülebilir bir dünya için küresel hedeflerine ancak bu şekilde ulaşabiliriz.

    Related Posts

    GÖKÇEADA BİSİKLET TURU 1. Bölüm (Dalyan – Güzelyalı)
    NTV RADYO ( Bir Bisiklet Hikayesi)
    PRESTO-ALLEGRO ile İLK BULUŞMA

    Leave a Reply