“Çocuklarla gezmeye gittik. Burnumuzdan geldi. Bir daha mı? Asla”

Eğer ebeveyn olarak geziyi ya da etkinliği iyi planlamadıysanız, çocukları da düşünerek hazırlık yapmadıysanız; böyle yakınmanız normal.
Fotoğraflarda Bergama’da Pergamon Krallığı’nda gezen Hepşenler’i görebilirsiniz. Antik şehirler nasıl gezilir derseniz.
Eski zamanlara dönüp hikayeler canlandırılarak, oralarda oynayan çocuklar gibi uygunsa saklambaç ve ebelemecilik oynarsınız. Yanınızda resim kağıdı ve boyalar ile gördüklerini resmetmelerini isteyebilirsiniz.
Çocuklar ile biriniz oynarken diğeriniz gezebilir. Dönüşümlü olarak gezebilirsiniz. En güzeli hep birlikte hikayeler canlandırmak ve oyun oynamak. Yolculuğu iyi planlamak gerekir. Uygun kitaplar, resim defterleri ve sevdikleri müzikler,…
Duru ile daha farklı geziyoruz. Burayı araştırır mısın? Bize rehberlik eder misin? diyerek ona sorumluluk veriyor ve bir çok zihinsel alanda da desteklemiş oluyoruz. O bize anlatırken sorular soruyoruz. Araştırmaya teşvik ediyoruz. Bizim bildiğimiz ilginç bir bilgi varsa onu keşfetmesine fırsatlar veriyoruz.

Bir alternatif daha var. Tüm bu zamanlarda eline bir tablet ya da telefon verirsiniz. Siz rahatla gezer, yolculuk yapar ya da yemek yersiniz. Ama geçmiş olsun ömür boyu sıkıntılarıyla uğraşıp “bu çocuk neden böyle oldu.”diye yakınacağınız bir çocuğunuz olmuş olur.

Pergamon antik şehri gezimiz için tıklayınız.

    Related Posts

    GÖKÇEADA BİSİKLET TURU 2. Bölüm ( Güzelyalı – Gökçeada )
    GÖKÇEADA BİSİKLET TURU 1. Bölüm (Dalyan – Güzelyalı)
    NTV RADYO ( Bir Bisiklet Hikayesi)

    Leave a Reply